Mit tudunk eddig a HMPV vírusról?
Hazánkban is megjelent a vírus, amely miatt sokan megbetegedtek Kínában a közelmúltban.
Agyvelő-gyulladásos betegséget és Zika-vírust is terjesztő szúnyogfaj jelent meg nagy számban Pécs környékén.
Kutatócsoport vizsgálja a Pécsi-Tudományegyetemen, mennyire veszélyes a Zika-vírust és agyvelő-gyulladásos megbetegedést is okozó szúnyog terjedése. Nagy valószínűséggel a klímaváltozás oka, hogy a koreai szúnyog már Magyarországon is megjelent. Egyébként Európán belül a fajta először Belgiumban, Magyarországon a tavalyi évben bukkant fel. A szokásosnál hidegebb telet is túlélte, mostanra pedig úgy elszaporodott, hogy tíz befogott szúnyogból nyolc ehhez a fajhoz tartozik – írja a hírtv.hu.
Kemenesi Gábor, a Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai Kutatócsoport kutatója elmondta: „Nem kell pánikba esni. Ez egy igen hosszú folyamat, rendkívül soktényezős folyamat, hogy ebből, megbetegedések is legyenek, de azért azt is tudni kell, hogy mindennek az alapja az, hogy a szúnyog ott van. Tehát az első lépés megvan, ha a szúnyog megtelepszik, az már bajt jelent”. Fontos tudni a korai szúnyogról, hogy a lárvák a lakóházak közelében található állóvizekben érzik jól magukat, az emberi környezetet pedig kifejezetten szeretik.
Kurucz Kornélia, a Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai Kutatócsoport kutatója figyelmeztetett: „A ház körül felgyűlő kis vizek, virágcserepekben felgyűlő vízgyűjtő edényeknek a felszámolásával meg lehet akadályozni a szúnyogok petézését, illetve a peték kikelését. Illetve ha ilyen vízgyűjtő edényeket mégis szeretnének tartani ház körül, akkor egyszerűen szúnyoghálóval azt letakarva szintén megakadályozhatjuk a petéknek a kikelését”.